“Куманово-гас“ во минус 2 милиони денари

“Куманово-гас“ во минус 2 милиони денари

ЈП “Куманово-гас“ направило загуба од 2 милиони денари во првите три месеци од годината, па советниците прашуваат што работи претпријатието и дали има нови приклучоци на гасоводната мрежа.

Донесен правилник за подобрување на енергетската ефикасност

Донесен правилник за подобрување на енергетската ефикасност

Советниците денеска го изгласаа правилникот за определување на критериумите и условите кои треба да се исполнат, за имплементирање на мерките за обезбедување поддршка за подобрување на енергетската ефикаснот во колективното домување во Куманово.

“Чистота“ со добивка во првиот квартал

“Чистота“ со добивка во првиот квартал

Јавното претпријатије “Чистота и зеленило“ го завршува првиот квартал од 2015 година со добивка од 3.5 милиони денари.

“Водовод“ се соочува со ниска наплата

“Водовод“ се соочува со ниска наплата

Јавното претпријатије “Водовод“ во првиот квартал од 2015 година бележи загуба од скоро 3 милиони денари, бидејќи наплатата за потрошена вода е многу ниска.

“Наце Буѓони“ организира дружење за примените ученици

“Наце Буѓони“ организира дружење за примените ученици

Средното училиште “Наце Буѓони“ утре во период од 11 до 16 часот, организира заедничка дружба за учениците примени од првиот и вториот рок во прва година.

Психолошки работилници за учениците во “Вук Караџиќ“

Психолошки работилници за учениците во “Вук Караџиќ“

Во основното училиште “Вук Караџиќ“ во новата учебна година ќе бидат организирани работилници со психолози.

“Киро Бурназ“ со најмногу слободни места за во прва година

“Киро Бурназ“ со најмногу слободни места за во прва година

 Во Земјоделското училиште “Киро Бурназ“ за упис во прва година, останаа околу 350 слободни места за сите струки.

Летен сообраќаен режим за државните патишта

Летен сообраќаен режим за државните патишта

Од денеска е на сила времениот режим на сообраќај во летниот период, кој ќе важи до крајот  на август за државните патишта во Република Македонија.

„Вело-М“ доминантни на Државното друмско првенство

„Вело-М“ доминантни на Државното друмско првенство

Велосипедскиот клуб “Вело-М“ од Куманово ја покажа својата доминација на Државното друмско првенство, кое вчера се одржа во нашиот град.

Државно друмско првенство во велосипедизам во Куманово

Државно друмско првенство во велосипедизам во Куманово

Во Куманово утре ќе се одржи државно друмско првенство во велосипедизам, во организација на Велосипедска федерација на Македонија, Општински сојуз на спортови и велосипедскиот клуб “Вело-М“.

Утре финалето на турнирот “Видовдан 2015“

Утре финалето на турнирот “Видовдан 2015“

Финалето на фудбалскиот турнир “Видовдан 2015“, ќе се одигра утре во 20 часот, на спортскиот терен кај Соколана.

Мартин Несторовски ги посети кошаркарите на „Бал фор Лаиф“

Мартин Несторовски ги посети кошаркарите на „Бал фор Лаиф“

Кошаркарскиот клуб „Бал фор Лаиф“ ја заврши овогодинешната сезона, а на последниот тренинг специјален гостин беше Мартин Несторовски, освојувач на бронзен медал на првите Европски олимписки игри во Баку, Азербејџан.

Бал Фор Лаиф и оваа година учествуваат на кампот „Кросoвер“

Бал Фор Лаиф и оваа година учествуваат на кампот „Кросoвер“

Кошаркарскиот клуб Бал фор Лаиф веќе пристигна во Крагуевац каде што ќе биде дел од првата смена на кошаркарскот камп „Кросовер“.

Кошаркарка од која застанува здивот

Кошаркарка од која застанува здивот

Валентина Вињали е италијанска кошаркарка која настапува за тимот на „Блу Баскетбол“.

Хип-Хоп дуото „Скопски Метеж“ во соработка со ТОНИ ЗЕН и НИНО ВАСКОВ.

Хип-Хоп дуото „Скопски Метеж“ во соработка со ТОНИ ЗЕН и НИНО ВАСКОВ.

Излезе новиот албум од групата „Скопски Метеж“ насловен „Спектар од бои“.

Студентите да се пријават за “Патуваме во Европа 2015“

Студентите да се пријават за “Патуваме во Европа 2015“

До крајот на јули апсолвентите или запишаните на постдипломски студии во прва година помлади од 26 години, можат да се пријават за пат во Европа на истоимената веб страница.

Нинџите се криви за смешните падови

Нинџите се криви за смешните падови

Екипата на ФеjлАрми (FailArmy) направиле интересна компилација во која открива кој е крив за чудното губење на рамнотежа во некои ситуации.

Се гради турската чешма во Куманово

 Јавната чешмата се гради на местото на некогашната Брегалничка чешма, до слаткарницата Баш Пеливан.