Две години уловнo за момчето кое го извади македонското знаме од јарбол во Куманово

Две години уловнo за момчето кое го извади македонското знаме од јарбол во Куманово

Љуан Кадриу (21) од липковското село Слупчане е осуден на условна казна од 2 години, поради тоа што го симна македонското знаме и крена албанско знаме на јарболот во центарот на Куманово.

Нема злоупотреби на тендерот за зимско одржување на улиците, тврди Дамјановски

Нема злоупотреби на тендерот за зимско одржување на улиците, тврди Дамјановски

Градоначалникот Зоран Дамјановски тврди дека локалната самоуправа нема грешки во тендерската постапка за зимското одржување на улиците во градот, поради што добиле согласност и од комисијата за јавни набавки, а остава обвинителството да докаже дали има злоупотреба во документацијата на фирмите што заработиа кривични пријави.

Изложба на фотографии „Мајски салон 2017“

Изложба на фотографии „Мајски салон 2017“

Фото кино клуб Козјак од Куманово организира клубска изложба на уметничка фотографија „Мајски Салон 2017“,  во центарот за култура „Трајко Прокопиев“.

До сабота нестабилно време со локално невреме

До сабота нестабилно време со локално невреме

 До сабота подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на неколку влажни воздушни бранови, па времето претежно во попладневните часови ќе биде променливо облачно и нестабилно со поројни врнежи од дожд и грмежи.

„И учен и стручен“ мото на техничкото училиште „Наце Буѓони“

„И учен и стручен“ мото на техничкото училиште „Наце Буѓони“

Само квалитетна практичната настава, може да обезбеди стручен кадар кој ќе биде конкурентен на пазарот на трудот, затоа е неопходна поголема подршка и соработка помеѓу бизнис секторот и училиштата во градот,- вели Лидија Михајловска директорка на техничкото училиште

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод „Св. Кирил и Методиј“

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод „Св. Кирил и Методиј“

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Куманово на своите сограѓани им го честита државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители-светите браќа Кирил и Методиј.

Наградени првенците на генерацијата во кумановските училишта

Наградени првенците на генерацијата во кумановските училишта

Вкупно 27 ученици од основните и средни училишта од општините Куманово и Старо Нагоричане, денеска беа прогласени за ученици на генерацијата-првенци, по повод Денот на словенските просветители “Кирил и Методиј“ и Денот на просветните работници.

Дамјановски: „Среќко Пужаљка“ ќе се заврши за неколку дена

Дамјановски: „Среќко Пужаљка“ ќе се заврши за неколку дена

Градоначалникот на Куманово Зоран Дамјановски, ги повика граѓаните да бидат трпеливи уште неколку дена до целосно завршување на реконструкцијата на канализационата мрежа на улицата „Среќко Пужаљка“, по што околните улици ќе бидат асфалтирани. 

Градоначалникот Дамјановски ги прими одбојкарките на СВС Куманово

Градоначалникот Дамјановски ги прими одбојкарките на СВС Куманово

Градоначалникот на Куманово Зоран Дамјановски вчера ги прими одбојкарките и стручниот штаб на „Сити Волеј Славков Куманово„, кои го освоија Купот на Македонија и титулата на државното првенство.

Во Куманово се одржа Државното првенство во атлетика за основни училишта

Во Куманово се одржа Државното првенство во атлетика за основни училишта

Куманово вчера беше домаќин на Државното првенство во атлетика за основни училиште, кое петта година по ред се одржува на атлетскиот стадион во Соколана.

Кумановските одбојкарки државни шампионки

Кумановските одбојкарки државни шампионки

Одбојкарките на СВСК Куманово успејаа после Купот да го освојат и домашното првенство и да направат неверојатен успех оваа сезона.

Второ и петто место за Куманово 2006

Второ и петто место за Куманово 2006

Изминатиот викенд на Скопскиот саем се одржа државното првенство во Кик бокс и ММА дисциплини во сите категории каде што учество зедоа повеќе од 100 натпреварувачи од 25 клуба од државата.

Еуроспорт поканет на меѓународен турнир во Барселона

Еуроспорт поканет на меѓународен турнир во Барселона

По одличните игри и резултати на претходните турнири во Австрија, Србија и Грција фудбалска школа Куманово- Еуроспорт доби покана да учествува на Меѓународен турнир во Барселона, за генерациите од 2002 до 2007 година.

„Не го знам твоето име“ нова песна на Мартија

„Не го знам твоето име“ нова песна на Мартија

„ I don't know your name„ („Не го знам твоето име“) е новата песна на младата музичка ѕвезда Мартија Станојковиќ (13), која беше македонски претставник на детската Евровизија на Малта, и учесник на "пинкови ѕвезди".

Кумановска денс група во полуфинале на „Ја имам таленат“

Кумановска денс група во полуфинале на „Ја имам таленат“

Кумановското денс студио Мак утре ќе има свој претставник во полуфиналето на регионалното шоу „Ја имам таленат“, кое се емитува на телевизија Пинк.

Денот Е - „Елементал“ на 18-ти март со концерт во Скопје

Денот Е - „Елементал“ на 18-ти март со концерт во Скопје

После одличните концерти во Загреб и Белград, третиот град во кој „Елементал“ ќе настапат со нивното шоу „Денот Е“ е Скопје.

Од утре ќе се пушта македонска музика

Од утре ќе се пушта македонска музика

Tргната е забраната за јавно емитување македонска музика што беше воведена на 17 септември минатата година, соопшти Здружението за заштита на авторските музички права (ЗАМП).

Се гради турската чешма во Куманово

 Јавната чешмата се гради на местото на некогашната Брегалничка чешма, до слаткарницата Баш Пеливан.